TE Connectivity Deutsch Connectors DL68G20-28SN-6106
DL68G20-28SN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL68G20-28SN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 28POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL68G20-28SN-6106.pdf
Availability of DL68G20-28SN-6106
QUANTITY
DL68G20-28SN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL68G20-28SN-6106
Internal Part NumberEIS-DL68G20-28SN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL68G20-28SN-6106
Related LinksDL68G20-, DL68G20-28SN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL68G20-28SN-6106 Details Description
Related parts for DL68G20-28SN-6106
CONN PLUG HOUSING 2POS JPT BLACK datasheet.pdf
IC SBC LINE 5V 32HTSSOP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II/LASTGASP, TP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 210MA 2.2 OHM datasheet.pdf