TE Connectivity Deutsch Connectors DL68G22-12S6-6106
DL68G22-12S6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL68G22-12S6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL68G22-12S6-6106.pdf
Availability of DL68G22-12S6-6106
QUANTITY
DL68G22-12S6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL68G22-12S6-6106
Internal Part NumberEIS-DL68G22-12S6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL68G22-12S6-6106
Related LinksDL68G22-, DL68G22-12S6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL68G22-12S6-6106 Details Description
Related parts for DL68G22-12S6-6106
IC TRANSCEIVER DTMF CMOS 20-DIP datasheet.pdf
BINDING POST .025 SQ PIN RED datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
DC/DC CONV 5.2KV ISO SIP7 TH 2W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 1600VDC datasheet.pdf