TE Connectivity Deutsch Connectors DL68G22-32SN-6106
DL68G22-32SN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL68G22-32SN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL68G22-32SN-6106.pdf
Availability of DL68G22-32SN-6106
QUANTITY
DL68G22-32SN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL68G22-32SN-6106
Internal Part NumberEIS-DL68G22-32SN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL68G22-32SN-6106
Related LinksDL68G22-, DL68G22-32SN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL68G22-32SN-6106 Details Description
Related parts for DL68G22-32SN-6106
FUSE HLDR CART 600V 30A PNL MNT datasheet.pdf
IC REG DL BST/LINEAR 20TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
LED CBI 5MM MULTI BLOCK datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 5 INCH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf