IXYS Corporation DLA40IM800PC
DLA40IM800PC picture photo
Mfg. Part Number
DLA40IM800PC
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 40A TO263
Datasheet Download
DLA40IM800PC.pdf
Availability of DLA40IM800PC
QUANTITY
DLA40IM800PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DLA40IM800PC
Internal Part NumberEIS-DLA40IM800PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 40A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F10pF @ 400V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C