XP Power DLG100PS700-A
DLG100PS700-A picture photo
Mfg. Part Number
DLG100PS700-A
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 100-142V
Datasheet Download
DLG100PS700-A.pdf
Availability of DLG100PS700-A
QUANTITY
DLG100PS700-A Order Process
Ship out your order
Specifications of DLG100PS700-A
Internal Part NumberEIS-DLG100PS700-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDLG-HV Series TUV Certificate
DLG-HV Series UL Certificate
DLG-HV CB Report
RoHS InformationDLG-HV Series Declaration of Conformity
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesDLG-HV
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output100 ~ 142 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.80" L x 2.24" W x 1.46" H (198.0mm x 57.0mm x 37.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DLG100PS700-A
Related LinksDLG100, DLG100PS700-A Datasheet, XP Power Distributor
DLG100PS700-A Details Description
Related parts for DLG100PS700-A
SWITCH KNOB STRAIGHT .50" BLACK datasheet.pdf
CONN GASKET SEALING RING PG 9 datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 56POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W DL +/-5V OUT SIP datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SW MIN SPST-NO SHRT HNG RLLR LVR datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf