Essentra Components (formerly Richco, Inc.) DLSP-3-14M-01
DLSP-3-14M-01 picture photo
Mfg. Part Number
DLSP-3-14M-01
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 14MM
Datasheet Download
DLSP-3-14M-01.pdf
Availability of DLSP-3-14M-01
QUANTITY
DLSP-3-14M-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of DLSP-3-14M-01
Internal Part NumberEIS-DLSP-3-14M-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesDLSP-3
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeSnap Lock
Between Board Height0.551" (14.00mm)
Length - Overall0.965" (24.51mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.189" (4.80mm)
Mounting Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Features-
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DLSP-3-14M-01
DLSP-3-14M-01 Details Description
Related parts for DLSP-3-14M-01
BATTERY PACK NIMH 12V 3700 MAH datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISR CPU 2K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
MICRO 21POS PIN 12" datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf