Amphenol Aerospace Operations MS27473E14B18SLC
MS27473E14B18SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E14B18SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27473E14B18SLC.pdf
Availability of MS27473E14B18SLC
QUANTITY
MS27473E14B18SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E14B18SLC
Internal Part NumberEIS-MS27473E14B18SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E14B18SLC
Related LinksMS27473E, MS27473E14B18SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E14B18SLC Details Description
Related parts for MS27473E14B18SLC
CAP CER 0.022UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 85KSPS W/SD 16-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 5V SAMPLING 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-MALE 3POS 3' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V 10% X5R 1206 datasheet.pdf