E-Switch DM0850100F060P1A
DM0850100F060P1A picture photo
Mfg. Part Number
DM0850100F060P1A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SNAP ACT SPDT 1A PCB PIN
Datasheet Download
DM0850100F060P1A.pdf
Availability of DM0850100F060P1A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DM0850100F060P1A Order Process
Ship out your order
Specifications of DM0850100F060P1A
Internal Part NumberEIS-DM0850100F060P1A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDM Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesDM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force15gf
Pretravel0.020" (0.5mm)
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position0.217" (5.5mm)
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DM0850100F060P1A
Related LinksDM085010, DM0850100F060P1A Datasheet, E-Switch Distributor
DM0850100F060P1A Details Description
Related parts for DM0850100F060P1A
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0402 datasheet.pdf
RES WW 3W 0.33 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
1016 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf