Laird Technologies - Signal Integrity Products DM1612X560R-10
DM1612X560R-10 picture photo
Mfg. Part Number
DM1612X560R-10
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE ULTRA HC 56 OHMS SMD
Datasheet Download
DM1612X560R-10.pdf
Availability of DM1612X560R-10
QUANTITY
DM1612X560R-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of DM1612X560R-10
Internal Part NumberEIS-DM1612X560R-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency56 Ohm @ 100MHz
Current Rating10A
DC Resistance (DCR)4 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case1612 (4030 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.090" (2.28mm)
Size / Dimension0.160" L x 0.120" W (4.06mm x 3.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DM1612X560R-10
DM1612X560R-10 Details Description
Related parts for DM1612X560R-10
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A 8SON datasheet.pdf
SW SAFETY HINGE 1NC/1NO SHAFT datasheet.pdf
RES 142 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 35K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART datasheet.pdf
15UF 160V 10X12,5 datasheet.pdf