Microchip Technology DM163045
DM163045 picture photo
Mfg. Part Number
DM163045
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
Brief Description
KIT DEV PICDEM W/PICKIT 3
Datasheet Download
DM163045.pdf
Availability of DM163045
QUANTITY
DM163045 Order Process
Ship out your order
Specifications of DM163045
Internal Part NumberEIS-DM163045
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
SeriesPIC®
Board TypeEvaluation Platform
TypeMCU
Core ProcessorPIC
Operating System-
PlatformPICDEM™ Lab
For Use With/Related ProductsPIC12F615, PIC16F616
Mounting TypeSocket
ContentsBoard(s), Cable(s), Accessories, PICkit™ 3 Programmer
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DM163045
Related LinksDM16, DM163045 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DM163045 Details Description
Related parts for DM163045
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 7A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 28AWG 6IN datasheet.pdf
CAP MICA 5000PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 7.68M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 2.25"X0.5" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf