Texas Instruments DM355SCZCEA135
DM355SCZCEA135 picture photo
Mfg. Part Number
DM355SCZCEA135
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 337NFBGA
Datasheet Download
DM355SCZCEA135.pdf
Availability of DM355SCZCEA135
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DM355SCZCEA135 Order Process
Ship out your order
Specifications of DM355SCZCEA135
Internal Part NumberEIS-DM355SCZCEA135
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320DM3x, DaVinci™
PackagingTray
TypeDigital Media System-on-Chip (DMSoC)
InterfaceASP, I²C, SPI, UART, USB
Clock Rate135MHz
Non-Volatile MemoryROM (8 kB)
On-Chip RAM56kB
Voltage - I/O1.8V, 3.3V
Voltage - Core1.30V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C