Diodes Incorporated DMC2004DWK-7
DMC2004DWK-7 picture photo
Mfg. Part Number
DMC2004DWK-7
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET N/P-CH 20V SOT-363
Datasheet Download
DMC2004DWK-7.pdf
Availability of DMC2004DWK-7
QUANTITY
DMC2004DWK-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMC2004DWK-7
Internal Part NumberEIS-DMC2004DWK-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationBond Wire 3/May/2011
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeN and P-Channel
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C540mA, 430mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 540mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds150pF @ 16V
Power - Max250mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageSOT-363
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMC2004DWK-7
Related LinksDMC200, DMC2004DWK-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMC2004DWK-7 Details Description
Related parts for DMC2004DWK-7
RES 150 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS 1000PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 68 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 121VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 4POS datasheet.pdf