Diodes Incorporated DMC2400UV-13
DMC2400UV-13 picture photo
Mfg. Part Number
DMC2400UV-13
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET N/P-CH 20V SOT563
Datasheet Download
DMC2400UV-13.pdf
Availability of DMC2400UV-13
QUANTITY
DMC2400UV-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMC2400UV-13
Internal Part NumberEIS-DMC2400UV-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeN and P-Channel
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C1.03A, 700mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs480 mOhm @ 200mA, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id900mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs0.5nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds37.1pF @ 10V
Power - Max450mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Supplier Device PackageSOT-563
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMC2400UV-13
Related LinksDMC240, DMC2400UV-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMC2400UV-13 Details Description
Related parts for DMC2400UV-13
CONN HEADER VERT .100 11POS 15AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER QUAD 2INP 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf