Diodes Incorporated DMC4015SSD-13
DMC4015SSD-13 picture photo
Mfg. Part Number
DMC4015SSD-13
Brief Description
MOSFET N/P-CH 40V 8.6A/6.5A 8-SO
Datasheet Download
DMC4015SSD-13.pdf
Availability of DMC4015SSD-13
QUANTITY
DMC4015SSD-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMC4015SSD-13
Internal Part NumberEIS-DMC4015SSD-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 01/Jun/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeN and P-Channel
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.6A, 6.2A
Rds On (Max) @ Id, Vgs15 mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1810pF @ 20V
Power - Max1.2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMC4015SSD-13
Related LinksDMC401, DMC4015SSD-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMC4015SSD-13 Details Description
Related parts for DMC4015SSD-13
RES SMD 604K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 94 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INTERFACE MODULE W PLUG-IN SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf