Cornell Dubilier Electronics DME1W1P5K-F
DME1W1P5K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME1W1P5K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
DME1W1P5K-F.pdf
Availability of DME1W1P5K-F
QUANTITY
DME1W1P5K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME1W1P5K-F
Internal Part NumberEIS-DME1W1P5K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDME
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC65V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.528" (13.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME1W1P5K-F
Related LinksDME1W, DME1W1P5K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME1W1P5K-F Details Description
Related parts for DME1W1P5K-F
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET MINI SGL 33POS datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT 12CIRC datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M10-1.25 6H 20MA datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 1CH SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
POE GIGA MCBASIC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf