Taiyo Yuden HKQ0603U2N1B-T
HKQ0603U2N1B-T picture photo
Mfg. Part Number
HKQ0603U2N1B-T
Brief Description
FIXED IND 2.1NH 550MA 160 MOHM
Datasheet Download
HKQ0603U2N1B-T.pdf
Availability of HKQ0603U2N1B-T
QUANTITY
HKQ0603U2N1B-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HKQ0603U2N1B-T
Internal Part NumberEIS-HKQ0603U2N1B-T
Material - CoreCeramic
Inductance2.1nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating550mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HKQ0603U2N1B-T
Related LinksHKQ0603, HKQ0603U2N1B-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HKQ0603U2N1B-T Details Description
Related parts for HKQ0603U2N1B-T
HEX STANDOFF 8-32 ALUM 1-3/4" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 16SKT SLD CUP datasheet.pdf
SCD 3.81/12/90F 3.2SN OR BX datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3406B-2ES5 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf