TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-15JD
DTS24F15-15JD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-15JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F15-15JD.pdf
Availability of DTS24F15-15JD
QUANTITY
DTS24F15-15JD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-15JD
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-15JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-15JD
Related LinksDTS24F, DTS24F15-15JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-15JD Details Description
Related parts for DTS24F15-15JD
KIT BROADCAST PACK W/ACCESSORIES datasheet.pdf
RES SMD 9.1KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 6POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 118 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG BLACK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 7V 60W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V datasheet.pdf