Cornell Dubilier Electronics DME1W2P7K
DME1W2P7K picture photo
Mfg. Part Number
DME1W2P7K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.7UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
DME1W2P7K.pdf
Availability of DME1W2P7K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DME1W2P7K Order Process
Ship out your order
Specifications of DME1W2P7K
Internal Part NumberEIS-DME1W2P7K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDME
PackagingBulk
Capacitance2.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC65V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME1W2P7K
Related LinksDME1, DME1W2P7K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME1W2P7K Details Description
Related parts for DME1W2P7K
IC COMPARATOR QUAD SGL 14-DIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 10% 70W datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.38V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 232 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf