Cornell Dubilier Electronics DME2S68K-F
DME2S68K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME2S68K-F
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
DME2S68K-F.pdf
Availability of DME2S68K-F
QUANTITY
DME2S68K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME2S68K-F
Internal Part NumberEIS-DME2S68K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.189" W (10.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME2S68K-F
Related LinksDME2S, DME2S68K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME2S68K-F Details Description
Related parts for DME2S68K-F
TRIAC ALTERNISTOR 400V 12A TO220 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 10TAP 350NS 14DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 5K OHM 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH SPDT 0.1A FLEXIBLE ROD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.6A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
C/A,50.125,24FIB,PLE,MPO datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL R,B,O,X datasheet.pdf
CORD 8POS FEMALE/MALE 1M 24AWG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 324MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf