Cornell Dubilier Electronics DME6S12K-F
DME6S12K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME6S12K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DME6S12K-F.pdf
Availability of DME6S12K-F
QUANTITY
DME6S12K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME6S12K-F
Internal Part NumberEIS-DME6S12K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDME
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME6S12K-F
Related LinksDME6S, DME6S12K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME6S12K-F Details Description
Related parts for DME6S12K-F
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OCT TRNSP LATCH 3-ST 20-SOIC datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 661X datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 400V TO-220AC datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 550MA 330 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf