Vishay Semiconductor/Diodes Division UF4004-E3/73
UF4004-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
UF4004-E3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
UF4004-E3/73.pdf
Availability of UF4004-E3/73
QUANTITY
UF4004-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of UF4004-E3/73
Internal Part NumberEIS-UF4004-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F17pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UF4004-E3/73
Related LinksUF4004, UF4004-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UF4004-E3/73 Details Description
Related parts for UF4004-E3/73
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONTROL LOG 12 IN 8 OUT 100-240V datasheet.pdf
MINITEK HDR VER POL&LAT- datasheet.pdf
FUSE MOD 50A 700V BLADE datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 45V TO-263AB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf