Cornell Dubilier Electronics DME6S27K-F
DME6S27K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME6S27K-F
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DME6S27K-F.pdf
Availability of DME6S27K-F
QUANTITY
DME6S27K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME6S27K-F
Internal Part NumberEIS-DME6S27K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.429" (10.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME6S27K-F
Related LinksDME6S, DME6S27K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME6S27K-F Details Description
Related parts for DME6S27K-F
CAP CER 7.5PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD QFN ISL6526 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ RRO 8SON datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf