Cornell Dubilier Electronics DMM2W3P3K-F
DMM2W3P3K-F picture photo
Mfg. Part Number
DMM2W3P3K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
DMM2W3P3K-F.pdf
Availability of DMM2W3P3K-F
QUANTITY
DMM2W3P3K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DMM2W3P3K-F
Internal Part NumberEIS-DMM2W3P3K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDMM
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.630" W (31.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMM2W3P3K-F
Related LinksDMM2W, DMM2W3P3K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DMM2W3P3K-F Details Description
Related parts for DMM2W3P3K-F
CONN HEADER 20POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 3POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
LI98 LED ROLL 1140X27X0.25MM datasheet.pdf
FLYBUCK POWER TRANSFORMER datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
CRYSTAL 18.4320 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf