Cornell Dubilier Electronics DMM2W3P3K-F
DMM2W3P3K-F picture photo
Mfg. Part Number
DMM2W3P3K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
DMM2W3P3K-F.pdf
Availability of DMM2W3P3K-F
QUANTITY
DMM2W3P3K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DMM2W3P3K-F
Internal Part NumberEIS-DMM2W3P3K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDMM
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.630" W (31.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMM2W3P3K-F
Related LinksDMM2W, DMM2W3P3K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DMM2W3P3K-F Details Description
Related parts for DMM2W3P3K-F
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 14POS TIN WW R/A datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 5.47"L X 4.01"W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONNECTOR LOCATING NEST datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
2,2UF 63V 4,5X10MM 85C 3000H datasheet.pdf