Diodes Incorporated DMN2004K-7
DMN2004K-7 picture photo
Mfg. Part Number
DMN2004K-7
Brief Description
MOSFET N-CH 20V 0.63A SOT23-3
Datasheet Download
DMN2004K-7.pdf
Availability of DMN2004K-7
QUANTITY
DMN2004K-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMN2004K-7
Internal Part NumberEIS-DMN2004K-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate 15/May/2008
Bond Wire 3/May/2011
PCN Assembly/OriginPlating Site Addition 29/Jul/2015
Standard Package3,000
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C630mA (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 540mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds150pF @ 16V
Power - Max350mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMN2004K-7
Related LinksDMN20, DMN2004K-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMN2004K-7 Details Description
Related parts for DMN2004K-7
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
IC GATE OA/OAI 5-WIDE 28-PLCC datasheet.pdf
IC SOURCE DRVR 10BIT SER 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf