Diodes Incorporated DMN2028UFU-7
DMN2028UFU-7 picture photo
Mfg. Part Number
DMN2028UFU-7
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 20V 7.5A UDFN2030-6
Datasheet Download
DMN2028UFU-7.pdf
Availability of DMN2028UFU-7
QUANTITY
DMN2028UFU-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMN2028UFU-7
Internal Part NumberEIS-DMN2028UFU-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 N-Channel (Dual)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs20.2 mOhm @ 4.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18.4nC @ 8V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds887pF @ 10V
Power - Max900mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device PackageU-DFN2030-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMN2028UFU-7
Related LinksDMN202, DMN2028UFU-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMN2028UFU-7 Details Description
Related parts for DMN2028UFU-7
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
IC REG BOOST 12V 0.2A 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 190MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf