Diodes Incorporated DMP2160UFDB-7
DMP2160UFDB-7 picture photo
Mfg. Part Number
DMP2160UFDB-7
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2P-CH 20V 3.8A 6UDFN
Datasheet Download
DMP2160UFDB-7.pdf
Availability of DMP2160UFDB-7
QUANTITY
DMP2160UFDB-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMP2160UFDB-7
Internal Part NumberEIS-DMP2160UFDB-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 P-Channel (Dual)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3.8A
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 2.8A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id900mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs6.5nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds536pF @ 10V
Power - Max1.4W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-UDFN2020 (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMP2160UFDB-7
Related LinksDMP216, DMP2160UFDB-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMP2160UFDB-7 Details Description
Related parts for DMP2160UFDB-7
IDC CABLE - MKR60K/MC60G/MCE60K datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS W/PIN SOLDER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A DPAK datasheet.pdf
CONN SPRING 23POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 1.4MHZ TO3-8 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.15V/ADJ 80MA 8UMAX datasheet.pdf
OPTOISO 1KV 60MA SMT datasheet.pdf