Murata Electronics North America DMS-30PC-4/20S-24GS-I-C
DMS-30PC-4/20S-24GS-I-C picture photo
Mfg. Part Number
DMS-30PC-4/20S-24GS-I-C
Brief Description
PROCESS METER 4-20MA LED PNL MT
Datasheet Download
DMS-30PC-4/20S-24GS-I-C.pdf
Availability of DMS-30PC-4/20S-24GS-I-C
QUANTITY
DMS-30PC-4/20S-24GS-I-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DMS-30PC-4/20S-24GS-I-C
Internal Part NumberEIS-DMS-30PC-4/20S-24GS-I-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDMS-30PC-4/20.sldprtDMS-30PC-4/20.stpDMS-30PC-4/20.igsDMS-30PC-4/20.pdf
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Oct/2015
FamilyPanel Meters
SeriesDMS-30PC-4/20S
TypeProcess Meter
Measuring Range4 ~ 20mA
Display TypeLED - Green Characters
Number Of Characters Per Row3.5
Display Characters - Height0.560" (14.20mm)
Output Type-
Voltage - Supply24VDC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 53.80mm x 22.30mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Features-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMS-30PC-4/20S-24GS-I-C
DMS-30PC-4/20S-24GS-I-C Details Description
Related parts for DMS-30PC-4/20S-24GS-I-C
IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .250 GREEN datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TOOL DF5 CRIMPING ACCESSORY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 85POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf