CUI Inc. DMS120085-Z6P-IC
DMS120085-Z6P-IC picture photo
Mfg. Part Number
DMS120085-Z6P-IC
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DMS120085-Z6P-IC.pdf
Availability of DMS120085-Z6P-IC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DMS120085-Z6P-IC Order Process
Ship out your order
Specifications of DMS120085-Z6P-IC
Internal Part NumberEIS-DMS120085-Z6P-IC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)850mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.83" L x 1.38" W x 1.81" H (72.0mm x 35.0mm x 46.0mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMS120085-Z6P-IC
Related LinksDMS12008, DMS120085-Z6P-IC Datasheet, CUI Inc. Distributor
DMS120085-Z6P-IC Details Description
Related parts for DMS120085-Z6P-IC
CONN HDR BRKWAY 24POS R/A DUAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A TO220-3 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.1A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 14POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
DUAL BUS SWITCH US8 datasheet.pdf
A4 MD 4KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
REVERSE POWER RELAY datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf