Texas Instruments TPS61100RGER
TPS61100RGER picture photo
Mfg. Part Number
TPS61100RGER
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
Brief Description
IC REG DL BST/LINEAR SYNC 24VQFN
Datasheet Download
TPS61100RGER.pdf
Availability of TPS61100RGER
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TPS61100RGER Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS61100RGER
Internal Part NumberEIS-TPS61100RGER
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TopologyStep-Up (Boost) Synchronous (1), Linear (LDO) (1)
FunctionAny Function
Number of Outputs2
Frequency - Switching500kHz
Voltage/Current - Output 11.5 V ~ 5.5 V, 1.8A
Voltage/Current - Output 20.9 V ~ 3.6 V, 500mA
Voltage/Current - Output 3-
w/LED DriverNo
w/SupervisorNo
w/SequencerNo
Voltage - Supply0.8 V ~ 3.3 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package24-VQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS61100RGER
Related LinksTPS611, TPS61100RGER Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS61100RGER Details Description
Related parts for TPS61100RGER
JUMPER-H1506TR/A3049W/H1506TR 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 0.24 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 200-850 CMA 0.125" (3.18mm) Crimp datasheet.pdf
SAFETY RELAY DIN RAIL MOUNT datasheet.pdf
ADAPTER 100-TQFP LCMXO2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 500MA 1.66 OHM datasheet.pdf
LED PMI RED 1 125VAC WT FLAT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf