Cornell Dubilier Electronics DMT2P33K-F
DMT2P33K-F picture photo
Mfg. Part Number
DMT2P33K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
DMT2P33K-F.pdf
Availability of DMT2P33K-F
QUANTITY
DMT2P33K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DMT2P33K-F
Internal Part NumberEIS-DMT2P33K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDMT
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.945" L x 0.492" W (24.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.783" (19.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.795" (20.20mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMT2P33K-F
Related LinksDMT2P, DMT2P33K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DMT2P33K-F Details Description
Related parts for DMT2P33K-F
RELAY RF DPDT 1A 5V datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD MULT 28-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.6MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LP5900TL-1.8 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL NCS2200A COMP UDFN6 datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 1.2A SYNC 9WLCSP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf