Diodes Incorporated DMT6009LFG-13
DMT6009LFG-13 picture photo
Mfg. Part Number
DMT6009LFG-13
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 11A POWERDI3333-
Datasheet Download
DMT6009LFG-13.pdf
Availability of DMT6009LFG-13
QUANTITY
DMT6009LFG-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMT6009LFG-13
Internal Part NumberEIS-DMT6009LFG-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
Packaging*
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Ta), 34A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 13.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs33.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1925pF @ 30V
Power - Max2.08W
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMT6009LFG-13
Related LinksDMT600, DMT6009LFG-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMT6009LFG-13 Details Description
Related parts for DMT6009LFG-13
FIXED IND 1.8NH 400MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 25POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8SOIJ datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT VFBGA datasheet.pdf
GK,NICU,PTAFG,PU,V0,REC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf