Bourns Inc. CR0603-FX-1800ELF
CR0603-FX-1800ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1800ELF
Brief Description
RES SMD 180 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1800ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1800ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1800ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1800ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1800ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package1
SeriesCR0603
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1800ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1800ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1800ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1800ELF
CAP FILM 2400PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 10K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
PB (SW 5, 11) datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
4.0V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf