Vishay/Dale RNC60J1050BSRE6
RNC60J1050BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1050BSRE6
Brief Description
RES 105 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1050BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1050BSRE6
QUANTITY
RNC60J1050BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1050BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1050BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1050BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1050BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1050BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1050BSRE6
REGULATOR -12V 2A VADJ VERT datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/ADJ 3A DDPAK datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3/2.5/1.8V/1V 16MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 2.41M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 6.821K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf