Diodes Incorporated DMT6016LFDF-13
DMT6016LFDF-13 picture photo
Mfg. Part Number
DMT6016LFDF-13
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 8.9A 6UDFN
Datasheet Download
DMT6016LFDF-13.pdf
Availability of DMT6016LFDF-13
QUANTITY
DMT6016LFDF-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMT6016LFDF-13
Internal Part NumberEIS-DMT6016LFDF-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.9A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs16 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs17nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds864pF @ 30V
Power - Max820mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-UDFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMT6016LFDF-13
Related LinksDMT6016, DMT6016LFDF-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMT6016LFDF-13 Details Description
Related parts for DMT6016LFDF-13
CONN RECEPT 48POS 2MM RTANG 30AU datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/8" datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 1608 datasheet.pdf
KJB 32C 32#20 PIN PLUG datasheet.pdf
MCU 32BIT 64KB M3 PRO 64QFN datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 18"WIRE datasheet.pdf