Diodes Incorporated DMTH6004LPS-13
DMTH6004LPS-13 picture photo
Mfg. Part Number
DMTH6004LPS-13
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 22A PWRDI5060-8
Datasheet Download
DMTH6004LPS-13.pdf
Availability of DMTH6004LPS-13
QUANTITY
DMTH6004LPS-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMTH6004LPS-13
Internal Part NumberEIS-DMTH6004LPS-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
Packaging*
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Ta), 100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.8 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs96.3nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4515pF @ 30V
Power - Max2.6W
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMTH6004LPS-13
Related LinksDMTH600, DMTH6004LPS-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMTH6004LPS-13 Details Description
Related parts for DMTH6004LPS-13
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF 604POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/02/180LF 3.2 BK datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 1205 datasheet.pdf