TE Connectivity DN1047-100M
DN1047-100M picture photo
Mfg. Part Number
DN1047-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.38A 50 MOHM SMD
Datasheet Download
DN1047-100M.pdf
Availability of DN1047-100M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DN1047-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of DN1047-100M
Internal Part NumberEIS-DN1047-100M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDN1047, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.38A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN1047-100M
Related LinksDN104, DN1047-100M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DN1047-100M Details Description
Related parts for DN1047-100M
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE YLW DUAL BLK datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 10.5"L X 8.72"W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
SWITCH DIP 2POS PIANO SMD 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC 2 5/ 2-ST-5 08 BD:+ - datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A datasheet.pdf