Microchip Technology DN3135N8-G
DN3135N8-G picture photo
Mfg. Part Number
DN3135N8-G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 350V 0.135A SOT89-3
Datasheet Download
DN3135N8-G.pdf
Availability of DN3135N8-G
QUANTITY
DN3135N8-G Order Process
Ship out your order
Specifications of DN3135N8-G
Internal Part NumberEIS-DN3135N8-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDie Attach Material Update 26/Aug/2015
PCN Assembly/OriginFab Site Addition 14/Aug/2014
Fab Site Revision 07/Apr/2015
Die Material/Assembly Site 29/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureDepletion Mode
Drain to Source Voltage (Vdss)350V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C135mA (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs35 Ohm @ 150mA, 0V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds120pF @ 25V
Power - Max1.3W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageTO-243AA (SOT-89)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN3135N8-G
Related LinksDN313, DN3135N8-G Datasheet, Microchip Technology Distributor
DN3135N8-G Details Description
Related parts for DN3135N8-G
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
ADAPTER BOARD FOR AS5161 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .125" 28POS THRUHL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf