TE Connectivity DN4835-150K
DN4835-150K picture photo
Mfg. Part Number
DN4835-150K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 920MA 235 MOHM
Datasheet Download
DN4835-150K.pdf
Availability of DN4835-150K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DN4835-150K Order Process
Ship out your order
Specifications of DN4835-150K
Internal Part NumberEIS-DN4835-150K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDN4835, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating920mA
Current - Saturation920mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)235 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN4835-150K
Related LinksDN483, DN4835-150K Datasheet, TE Connectivity Distributor
DN4835-150K Details Description
Related parts for DN4835-150K
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 55UH 300MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 449FBGA datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS SGL 1.25MM NATRL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf