TE Connectivity DN4835-2R7M
DN4835-2R7M picture photo
Mfg. Part Number
DN4835-2R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 2.43A 52 MOHM
Datasheet Download
DN4835-2R7M.pdf
Availability of DN4835-2R7M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DN4835-2R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of DN4835-2R7M
Internal Part NumberEIS-DN4835-2R7M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDN4835, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating2.43A
Current - Saturation2.43A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)52 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN4835-2R7M
Related LinksDN483, DN4835-2R7M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DN4835-2R7M Details Description
Related parts for DN4835-2R7M
MAT TABLE ESD 24"X60" ROYAL BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AED SMARTPOWER datasheet.pdf
CONN FFC VERT 27POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/PG 26CKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
FLEX HOOK CLIP IP2X WHITE datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf