TE Connectivity DN6149-151K
DN6149-151K picture photo
Mfg. Part Number
DN6149-151K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 400MA 1.1 OHM
Datasheet Download
DN6149-151K.pdf
Availability of DN6149-151K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DN6149-151K Order Process
Ship out your order
Specifications of DN6149-151K
Internal Part NumberEIS-DN6149-151K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDN6149, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.240" L x 0.217" W (6.10mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.193" (4.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN6149-151K
Related LinksDN614, DN6149-151K Datasheet, TE Connectivity Distributor
DN6149-151K Details Description
Related parts for DN6149-151K
POT 500K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1.8A TO277A datasheet.pdf
CRIMP CONTACT MALE CRIMP ROLLED datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf