TE Connectivity DN8140-331K
DN8140-331K picture photo
Mfg. Part Number
DN8140-331K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 280MA 1.5 OHM
Datasheet Download
DN8140-331K.pdf
Availability of DN8140-331K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DN8140-331K Order Process
Ship out your order
Specifications of DN8140-331K
Internal Part NumberEIS-DN8140-331K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDN8140, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating280mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN8140-331K
Related LinksDN814, DN8140-331K Datasheet, TE Connectivity Distributor
DN8140-331K Details Description
Related parts for DN8140-331K
LED YELLOW RECTANG .725" HI ASSY datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TERM FORK EXP VYL 12-10AWG #8 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 2-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 10WDFN datasheet.pdf
IMPACT 85 DC 4X16 OPEN SN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
ATTENUATOR 1 DB DC 18GHZ datasheet.pdf