Panduit DNF18-110FIB-M
DNF18-110FIB-M picture photo
Mfg. Part Number
DNF18-110FIB-M
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp
Datasheet Download
DNF18-110FIB-M.pdf
Availability of DNF18-110FIB-M
QUANTITY
DNF18-110FIB-M Order Process
Ship out your order
Specifications of DNF18-110FIB-M
Internal Part NumberEIS-DNF18-110FIB-M
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.110" (2.79mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.710" (18.03mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesSerrated Termination
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.120" (3.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNF18-110FIB-M
Related LinksDNF18-1, DNF18-110FIB-M Datasheet, Panduit Distributor
DNF18-110FIB-M Details Description
Related parts for DNF18-110FIB-M
DIODE ZENER 91V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 2MM 2POS SINGLE datasheet.pdf
TIMER TWIN 22.5MM DIN MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 3MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 150W datasheet.pdf