Panduit DNF18-110FIB-M
DNF18-110FIB-M picture photo
Mfg. Part Number
DNF18-110FIB-M
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp
Datasheet Download
DNF18-110FIB-M.pdf
Availability of DNF18-110FIB-M
QUANTITY
DNF18-110FIB-M Order Process
Ship out your order
Specifications of DNF18-110FIB-M
Internal Part NumberEIS-DNF18-110FIB-M
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.110" (2.79mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.710" (18.03mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesSerrated Termination
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.120" (3.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNF18-110FIB-M
Related LinksDNF18-1, DNF18-110FIB-M Datasheet, Panduit Distributor
DNF18-110FIB-M Details Description
Related parts for DNF18-110FIB-M
TRIMMER 2.5K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 4CH 48TQFP datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER INTFC MPLABICD2 64/80/100 datasheet.pdf
IC CAPSENSE EXP 10 I/O 16QFN datasheet.pdf
RES 120 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf