ITT Cannon, LLC BKAD1-065-40001
BKAD1-065-40001 picture photo
Mfg. Part Number
BKAD1-065-40001
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - ARINC
Brief Description
RACK AND PANEL RCPT 65POS
Datasheet Download
BKAD1-065-40001.pdf
Availability of BKAD1-065-40001
QUANTITY
BKAD1-065-40001 Order Process
Ship out your order
Specifications of BKAD1-065-40001
Internal Part NumberEIS-BKAD1-065-40001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - ARINC
Series600 BKA
PackagingBulk
Shell StyleReceptacle
ClassNon-Environmental
Class CodeD
Shell Size1
Cavity AOpen
Cavity B60
Cavity C5W2
Cavity D-
Cavity E-
Cavity F-
SealedUn-Sealed
Shell PlatingChromate
TerminationCrimp
FeaturesRear Release
Note-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BKAD1-065-40001
Related LinksBKAD1-0, BKAD1-065-40001 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
BKAD1-065-40001 Details Description
Related parts for BKAD1-065-40001
TERM FORK SHORT LOCK 16-14AWG datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 80W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 15A 5.7 MOHM TH datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR GRN datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1A 312 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT PIN datasheet.pdf