Panduit DNF18-250M-C
DNF18-250M-C picture photo
Mfg. Part Number
DNF18-250M-C
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
DNF18-250M-C.pdf
Availability of DNF18-250M-C
QUANTITY
DNF18-250M-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DNF18-250M-C
Internal Part NumberEIS-DNF18-250M-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.900" (22.86mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationNon-Mating End Insulated
ColorRed
Contact MaterialCopper
Contact FinishNickel
Insulation Diameter0.138" (3.51mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNF18-250M-C
Related LinksDNF18-, DNF18-250M-C Datasheet, Panduit Distributor
DNF18-250M-C Details Description
Related parts for DNF18-250M-C
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 750MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf