Panduit DNFR14-250FIB-L
DNFR14-250FIB-L picture photo
Mfg. Part Number
DNFR14-250FIB-L
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
DNFR14-250FIB-L.pdf
Availability of DNFR14-250FIB-L
QUANTITY
DNFR14-250FIB-L Order Process
Ship out your order
Specifications of DNFR14-250FIB-L
Internal Part NumberEIS-DNFR14-250FIB-L
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeAngled - 90°, Flag
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall-
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Features-
ColorBlue
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.178" (4.52mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNFR14-250FIB-L
Related LinksDNFR14-, DNFR14-250FIB-L Datasheet, Panduit Distributor
DNFR14-250FIB-L Details Description
Related parts for DNFR14-250FIB-L
IDC CABLE - MDM20T/MC20G/MDM20T datasheet.pdf
AUTO TEST KIT PVC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A 6UDFN datasheet.pdf
INPUT MODULE AC/DC 18MA 5VDC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 125A datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMZ35003 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf