Panduit DNFR18-205B-L
DNFR18-205B-L picture photo
Mfg. Part Number
DNFR18-205B-L
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp
Datasheet Download
DNFR18-205B-L.pdf
Availability of DNFR18-205B-L
QUANTITY
DNFR18-205B-L Order Process
Ship out your order
Specifications of DNFR18-205B-L
Internal Part NumberEIS-DNFR18-205B-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
FeaturesButted Seam
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNFR18-205B-L
Related LinksDNFR18, DNFR18-205B-L Datasheet, Panduit Distributor
DNFR18-205B-L Details Description
Related parts for DNFR18-205B-L
JUMPER-H1503TR/A3048Y/X 6" datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU I186 20MHZ 80QFP datasheet.pdf
BAG 4150 METAL IN 3MIL 14X18 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 12"L X 20"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 L.210 datasheet.pdf