Panduit DNG14-250FL-X
DNG14-250FL-X picture photo
Mfg. Part Number
DNG14-250FL-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
DNG14-250FL-X.pdf
Availability of DNG14-250FL-X
QUANTITY
DNG14-250FL-X Order Process
Ship out your order
Specifications of DNG14-250FL-X
Internal Part NumberEIS-DNG14-250FL-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesDisco-Lok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.250" (6.35mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesSerrated Termination
ColorBlue
Contact Material-
Contact Finish-
Insulation Diameter0.150" (3.81mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DNG14-250FL-X
Related LinksDNG14-, DNG14-250FL-X Datasheet, Panduit Distributor
DNG14-250FL-X Details Description
Related parts for DNG14-250FL-X
IC INVERTING FET DRVR SOT-23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
THYRISTOR 320V 400A SMB datasheet.pdf
TOOL HAND PRO-CRIMP MQS W/DIE datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 6SMD datasheet.pdf
LED RS ARRAY WHITE 5400 LM datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BASE PREP WELDED datasheet.pdf
CAP FILM 680NF5%275VAC RADIAL datasheet.pdf