Sharp Microelectronics PQ025EF01SZH
PQ025EF01SZH picture photo
Mfg. Part Number
PQ025EF01SZH
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A TO220-4
Datasheet Download
PQ025EF01SZH.pdf
Availability of PQ025EF01SZH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PQ025EF01SZH Order Process
Ship out your order
Specifications of PQ025EF01SZH
Internal Part NumberEIS-PQ025EF01SZH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3 V ~ 10 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQ025EF01SZH
Related LinksPQ025E, PQ025EF01SZH Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
PQ025EF01SZH Details Description
Related parts for PQ025EF01SZH
IC OPAMP GP 325MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
IC DIGITAL FILTER 160-BGA datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 45W 1.8V 25A POS SMD datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 7FESIP datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf